Jak dobrze zadawać pytania na forum

Zasady które obowiązują na forum.

Moderator: admin

ODPOWIEDZ
admin
Administrator
Posty: 120
Rejestracja: śr sie 31, 2005 11:09
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Jak dobrze zadawać pytania na forum

Post autor: admin » czw sty 12, 2006 00:31

Starannie wybierz miejsce swojego zapytania. Prawdopodobnie zostaniesz zignorowany jeśli:
  • * wyślesz swoje pytanie na forum, gdzie będzie ono "nie na temat" (off topic),
    * wyślesz podstawowy problem na forum, gdzie oczekiwane są raczej zaawansowane techniczne pytania (lub odwrotnie),
    * wyślesz to samo pytanie na zbyt wiele grup naraz,
    * wyślesz na grupę post będący pytaniem do konkretnej osoby, która ani nie ma wobec Ciebie żadnych zobowiązań, ani nie jest odpowiedzialna za rozwiązanie Twojego problemu.
Zawsze odrzucamy pytania, które są źle sprecyzowane i niewłaściwie ukierunkowane. W ten sposób chronimy nasz kanał komunikacyjny przed rzeczami zupełnie niezwiązanymi z tematem. Raczej nie chciałbyś zostać zignorowany.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest znalezienie właściwego forum. I znowu - Google i inne metody przeszukiwania sieci to Twoi przyjaciele. Użyj ich do znalezienia strony WWW projektu najbliższego temu, z którym masz problemy. Zwykle na takiej stronie będą odnośniki do FAQ oraz do list dyskusyjnych projektu wraz z archiwami. Te listy dyskusyjne są właściwym miejscem do szukania pomocy, jeżeli poprzednie starania (włącznie z przeczytaniem FAQ) nie przyniosły rozwiązania.

Wysłanie maila do osoby lub na forum, z którym nie jesteś zaznajomiony, jest dość ryzykowne. Na przykład zakładanie, że autor informacyjnej strony WWW zechce być Twoim darmowym konsultantem, jest błędne. Nie zakładaj optymistycznie, że Twoje pytanie będzie mile widziane - jeżeli nie jesteś pewien, albo wyślij pytanie gdzie indziej, albo się po prostu powstrzymaj.

Podczas wybierania grupy dyskusyjnej nie sugeruj się wyłącznie jej nazwą. Zerknij do FAQ lub opisu, aby upewnić się, że Twoje pytania będą na miejscu. Przeczytaj kilka archiwalnych wątków, aby wyczuć, jaki klimat panuje na grupie, zanim poślesz swój artykuł. Bardzo dobrym pomysłem jest przeszukanie archiwów grup lub list dyskusyjnych pod kątem odpowiednich słów kluczowych, zanim wyślesz pytanie.

Musisz dokładnie wiedzieć, o co chcesz zapytać! Jedną z najczęstszych pomyłek jest zadawanie pytań dotyczących interfejsu programowania w systemach Unix bądź Windows na forach przeznaczonych do dyskutowania o języku programowania, bibliotece lub narzędziach dotyczących obu tych systemów. Jeżeli nie rozumiesz, dlaczego jest to poważny błąd, najlepiej powstrzymaj się z zadawaniem jakichkolwiek pytań do momentu, gdy stanie się to dla Ciebie jasne.


Pozdrawiam
Administrator Forum
ArekS
administrator Sluch.com.pl

ODPOWIEDZ