stopień niepełnosprawności

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

ODPOWIEDZ
gosia1

stopień niepełnosprawności

Post autor: gosia1 » czw kwie 02, 2009 21:49

Witam!
W trakcie dobierania aparatów słuchowych poradzono mi abym starała się o ustalenie stopnia niepełnosprawności.Mam 55 lat.W audiometrze robionym 2m-ce temu najniższy punkt ucha prawego to 55 a ucha lewego 85.Otolaryngolog stwierdził uszkodzenia nerwu słuchowego,niedosłuch obustronny jako dysfunkcję stałą.Niedosłuch pogłębiał się od 2006 r.Obecnie jestem na wcześniejszej emeryturze więc renta mnie w ogóle nie tyczy. Napiszcie czy występować z wnioskiem? Czy w ogóle mam szansę? Nadmieniam że od 2006r. robiono mi 4 badania audiometrem. Gosia :wink:

Tifcia

Re: stopień niepełnosprawności

Post autor: Tifcia » czw kwie 09, 2009 21:40

Podłącze się może do wątku.
Ubytek słuchu - wysokie czestotliwości 4000 Hz - 80-90dB jedno i drugie ucho. Mam problemy ze zrozumieniem mowy w hałasie, kobiety, dzieci, szept, płyty, język obcy itd.
Złożyłam wniosek o przyznanie niepełnosprawnosci by móc ubiegać się o dofinansowanie do zakupu aparatów.
Niestety dostałam odmowę - uzasadnienie: Nie potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu oraz mogę zmienić pracę. (?!)
Chcę się odwołać. Czy ktoś może był w podobnej sytuacji?? Może mi podpowiecie co mogłabym napisać???
Pozdrawiam

zbyszek

Post autor: zbyszek » wt maja 05, 2009 20:42

Gosiu
Ubytek słuchu około 50% jest już ubytkiem który kwalifikuje się do uzyskania grupy inwalidzkiej. Jak najbardziej powinnaś starać się o grupę, ponieważ masz rentę to wystąp do MOPS-u. Uzyskasz wtedy grupę, a zarazem możliwość odpisu od podatku wydatków związanych z leczeniem schorzenia czy odpisu aparatów słuchowych. Przed złożeniem wniosku przygotuj sobie pełną dokumentację choroby, nawet jeśli przechodziłaś jakieś operacje nie związane ze słuchem, to też to dołącz. We wniosku który wypełnia lekarz dobrze będzie jeśli zostanie wyraźnie zaznaczone czy twoja wada rokuje szanse na wyleczenie czy nie. Po złożeniu wniosku staniesz na komisji która wyda orzeczenie. Jeśli nie przyznają Ci grupy, to bez zastanowienia odwołaj się do komisji wojewódzkiej. Moim zdaniem na wojewódzkiej bez żadnego problemu uzyskasz grupę. Ja musiałem zrobić w ten sposób (mimo że mam mniejszą wadę od Twojej) i uzyskałem grupę właśnie na komisji wojewódzkiej.
Tak samo Tifcia jeśli nie minął odpowiedni czas powinna się odwołać do komisji wojewódzkiej.

gosia1

Post autor: gosia1 » pt cze 26, 2009 20:51

Dziękuję za poradę!!!
Dziś mogę już odpowiedzieć że dostałam umiarkowany stopień niepełnosprawności czyli dawną grupę 2.Odbyło się to w MOPS i bez większych kłopotów.Jakież było moje zdziwienie gdy zobaczyłam moją p.dr.laryngolog w Komisji.No ale już po wszystkim i faktycznie aparaty kosztowały 7.000 PLN to od nich 19% to już coś.A jeszcze baterie?
Dzięki za wsparcie jesteś super.Ciekawe jak Tifci się udało.Pozdrawiam Gosia

zbyszek

Post autor: zbyszek » wt cze 30, 2009 21:36

zbieraj wszystkie faktury związane z wydatkami poniesionymi na zakup baterii i środków pielęgnacji aparatów słuchowych bo to też będziesz mogła odliczyć.

gosia1

Re: stopień niepełnosprawności - odpis od podatku-dochodu

Post autor: gosia1 » śr lip 22, 2009 19:53

Witaj Zbyszku!!
Mam pytanie a czy inne wydatki takie jak leki przepisane przez innego specjalistę można też odpisać? Np.byłam teraz w ośrodku rehabilitacyjnym za które 100% płaciłam.
Pozdrawiam Gosia

zbyszek

Post autor: zbyszek » pt lip 24, 2009 22:23

Witaj
Nie potrafię Ci odpowiedzieć na to pytanie, trzeba by sprawdzić przepisy.
Jeśli tak ogólnie chodzi o odliczenie to w orzeczeniu musisz mieć określone przysługuje Ci możliwość do dokonywania odliczeń przy twoim orzeczeniu o grupie, a także musisz wiedzieć że odliczenia można dokonywać dopiero po jakimś czasie od otrzymania takiego orzeczenia( dokładnie nie pamiętam jaki jest to okres).
Pozdrawiam

micham13

Post autor: micham13 » pt mar 18, 2016 22:33

Witam,
odświeżę trochę temat.
Od dwóch dni żyję z diagnozą "Obustronny, środnio głęboki czuciowo-nerwowy niedosłuch".
Wada nieuleczalna, zalecenie dwa aparaty słuchowe.
Kobieta, która robiła mi testy podpowiedziała, bym ubiegała się o grupę.
Pierwszy audiogram robiłam w listopadzie 2015 roku i najniższe punkty na skali znajdowały się w uchu prawym na poziomie 60-70, w lewym na poziomie 55-60. Badanie miałam powtórzone 15 marca b.r. prawe ucho jest na poziomie 70-80, lewe ucho na poziomie 75-80.
Czy w takim razie mam szansę na grupę?
Jeśli tak, to gdzie iść, gdzie zlożyć wniosek?
Kompletnie nic nie wiem :/

MonteChristo

Post autor: MonteChristo » wt mar 22, 2016 18:06

Aby określić głębokość ubytku słuchu nie "patrzy się na najgorzej wypadającą częstotliwość" ale bierze się pod uwagę średnią z czterech częstotliwości: 500, 1000, 2000, 4000 Hz. Sumujesz i dzielisz przez 4 :)

Z tego co kiedyś mówił mi lekarz orzekający na takich komisjach, podobno aby otrzymać stopień niepełnosprawności ze względu na wadę słuchu, niedosłuch powinien wynosić pow. 60 dB HL dla każdego z uszu.

Mówić szczerze to widziałem przypadki kiedy ludzie dostawali orzeczenie i przy lżejszym ubytku, ale to decyzja orzecznika ...

ODPOWIEDZ