Dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych z NFZ i PFRON

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

anka89

Re: Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Post autor: anka89 » pn maja 25, 2009 16:50

witam, mam pytanie. Chodzi o dofinansowanie aparatu słuchowego dla 18 letniej osoby która doznała trwałego uszkodzenia słuchu, czy w takim przypadku można liczyć na dofinansowanie jeśli tak to prosiłabym o podanie do kogo mogę się zwrócić z taką prośbą. Chcę dodać że ta osoba uczy się.

zbyszek

Post autor: zbyszek » pn maja 25, 2009 22:20

Na pewno dostaniesz dofinansowanie w NFZ po wystawieniu wniosku przez lekarza laryngologa, ale w takim przypadku sprawdziłbym czy nie mogę dostać dofinansowania z MOPS-u.
Natomiast jeśli jest to trwałe uszkodzenie słuchu bez możliwości wyleczenia to w takim przypadku starałbym się o grupę inwalidzką może nie koniecznie w ZUS ale raczej w MOPS-ie. Mając grupę dostaniesz wtedy dofinansowanie w MOPS-ie i nie pamiętam dokładnie ale jest ono dość spore. Tutaj o grupę starałbym się przed zakupem aparatu ponieważ wtedy jest to argument na pozyskanie takiej grupy i dofinansowania.

anka89

Post autor: anka89 » wt maja 26, 2009 15:27

Dziękuję i pozdrawiam

ola111

Post autor: ola111 » śr sty 13, 2010 19:01

Madzia pisze:Ale nie ma co się łudzić, skoro juz w maju w niektórych szpitalach nie można dokonywać przeszczepów szpiku kostnego z powodu finansów to co mozna zawojować...
Mnie stac na zakup aparatu za kilka tysęcy, ale co mają powiedzieć ci co są bez takich środków?
W Niemczech nie ma takiego problemu...
z gory przepraszam za komentarz do wypowiedzi Madzi - bo wiem ze nie do konca jest zwiazany z tematem watku.
Madziu zgadzam sie z toba, w UK aparaty sa za darmo, zmieniane kiedy jest taka potrzeba a nie raz na 5 lat, czyli jesli przestaje dzialac po 2 latach otrzymuje sie nowy. Kazdy dostaje 2 aparaty, niezaleznie czy pracuje czy nie czy ma lat 80 czy 10. nie wiem czy dlatego ze mieszkam za granica moje myslenie sie zmienia bo uwazam ze kazdy ma prawo do zycia w pelni jesli do tej pelni zycia potrzeba mu protezy, aparatu sluchowego czy wozka inwalidzkiego a go nie ma to ,to prawo jest mu odbierane. Wiem ze w Polsce jest inaczej... i mam nadzieje ze kiedys sie to zmieni :)

anka89

Post autor: anka89 » śr sty 13, 2010 21:38

Ja jestem tą osobą, której niestety nie stać na zakup takiego aparatu. A ten pożal się Boże "rząd" nic nie robi. Mam zamiar w najbliższym czasie stąd wyjechać, bo tu się niestety nie da wyżyć i nie liczyłabym na poprawę jakichkolwiek warunków. No może co najwyżej na podwyżki..ale w płacach naszych zdolnych inaczej posłów. Wiem, że moja wypowiedź może drażnić ale to jest moje zdanie. W Polsce była i zawsze będzie bieda i nic ani nikt tego nie zmieni bo każdy patrzy jak dopchać się do koryta. A potem sami wiecie.

marcin

Post autor: marcin » pn mar 29, 2010 18:09

Witam

Mam pytanie odnośnie dofinansowania aparatów. Jestem osoba dorosłą pracującą na pełen etat oraz studiującą. czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z nfz oraz z mops'u ?

dziekuje pozdrawiam

Bati55

Post autor: Bati55 » pt maja 07, 2010 12:06

Z tego co wiem refundacja z NFZ (560zł) przysługuje każdemu. Zaś żeby dostać refundację z MOPSu trzeba mieć dość niskie dochody i grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności.

tarratura

Post autor: tarratura » pt maja 28, 2010 11:21

marcin pisze:Witam

Mam pytanie odnośnie dofinansowania aparatów. Jestem osoba dorosłą pracującą na pełen etat oraz studiującą. czy mogę ubiegać się o dofinansowanie z nfz oraz z mops'u ?

dziekuje pozdrawiam
Według przepsiów przysługuje Ci refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dofinansowanie z PFRON-u., jezeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności.
Z tego co sie orientuje dofinansowanie z PFRONU jest wyższe.Co ważne zeby otrzymać refundację aparatu nalezy mieć zlecenie od lekarza laryngologa. Z takim zlecenim trzeba udac sie do oddzialu NFZ w celu rejestracji wniosku.Warto pamietać ,że refundacja paratu przysługuje raz na 5 lat.
Pozdrawiam

qba1975

Post autor: qba1975 » czw cze 24, 2010 14:22

Witam, Warto skorzystać z dodoatkowej refundacji z PFRONu-za pośrednictwem MOPSÓW. Kwota jest o wiele wyzsza niz refundacja z NFZ. Przy otrzymaniu dwóch refundacji koszt zakupu aparatu juz nie jest taki duzy.

qba1975

Post autor: qba1975 » czw cze 24, 2010 14:34

Jakis czas temu czytałem o propozycji rozdzielenia uzyskania refundacji z NFZ i PFRON. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale pisano tam, że zdarząja się sytuacje , w których pacjenci maja problem z uzyskaniem dopłat z PFRON bez decyzji NFZ.Na decyzje NFZ czasem trzeba długo czekac a to pociaga za sobą oczekiwanie na dodatkowe pieniadze z PFRONU. Uważam,że dobrym pomysłem jest uzyskanie odrębnych i niezaleznych od siebie dopłat z tych dwóch instytucji.
Uwazam, że to dobry pomysł. Jest szansą na szybszy zwrot kosztów poniesionych przez nas przy kupnie aparatu.
A Wy co myslicie na ten temat??

nemezis

Post autor: nemezis » pn sie 30, 2010 04:11

Dofinansowania powinny zostać całkowicie zlikwidowane. A dlaczego ? Wam ludzie wydaje się, że państwo powinno dawać ale żeby dać musi brać. Z reguły bierze dużo dużo więcej niż daje. Takie socjalistyczne myślenie. Takimi dogmatami się karmi ludzi, żeby wygrać wybory jakiekolwiek... ale wracając do tematu Jestem posiadaczem Siemens Pure 500 i za jeden aparat zapłaciło Państwo a za drugi ja z własnej kieszeni. Przy okazji, że mamy internet a dolar był po 2 zł zauważyłem, że w stanach zjednoczonych te same aparaty 2 sztuki kupiłbym za 5000 zł do tego dostałbym pilota TEC i jakieś inne urządzenie. A w naszym kraju zapłaciłem 12 tysięcy. Z czego 6 tysięcy państwo zmalwersowało i 6 tysięcy ja zapłaciłem. Na dodatek żeby było ciekawiej pilot to dodatkowa opcja kosztująca 900 zł - no ja rozumiem jakiś ultra new dizajn to można zapłacić ale nieee ja dostałem pilot, który nie dość, że jest w podstawowym pakiecie w sprzedaży w USA (o ile to można tak nazwać) to jest jeszcze przeznaczony dla ślepych emerytów , te inne urządzenie (jakieś które pozwala słuchać i oglądać telewizje) kosztuje 1400 zł.

Ja nie zdziwiłbym się gdyby to działało na zasadzie układów - tzn. państwo daje ileś tysięcy zł na aparaty dla bidaków a firmy protetyczne nakładają na towar taką marżę, że zdzierają nie dość, że całość za aparaty to jeszcze często od klientów ściągają.

Dlatego ja jestem całkowitym przeciwnikiem ingerencji państwa w życie gospodarcze naszego kraju. Od państwa chcę tylko dobrych dróg i bezpieczeństwa oraz cywilizowanego ustawodawstwa i szybkiego sądownictwa. Bo gdyby nie te felerne dotacje to aparaty by kosztowały tyle co w USA.

qba1975

Post autor: qba1975 » pn sie 30, 2010 22:18

Oczywiście Nemezis każdy moze miec wlasne zdanie. Lecz myślę, że większośc niedosłyszacych wolałaby jednak otrzymywac wyższe dofinansowanie na refundację. Owszem moze i marże w salonach sa wysokie, ale gdyby nie mozliwosc refundacji to zapewne wiele osób mogłoby tylko pomarzyć o własnym aparacie słuchowym, pozostali by sami sobie bez pomocy nikogo a ze swoich niskich pensji musieliby długo zbierac na najtanszy aparat.
Owszem panstwo mogłby zwiekszyc dofinansowanie, no i uprościć nieco procedury refundacji.Mysle ze jak ktos ma powazna wade słuchu, na dodatek od dziecka to raczej nie powróci do pełnego zdrowia, nawet po upływie kilku lat.Meczace jest pobieranie co 5 lat wniosku od lekarza na refundacje aparatu.Uwazam ze w takich sytuacjach powinno sie miec jeden wniosek, który dawałby mozliwosc wymiany aparatu na nowy co 5 lat.
Jednak nie ma co narzekac, cieszmy sie ze cokowiek nam refunduja.

nemezis

Post autor: nemezis » śr wrz 01, 2010 03:02

qba1975. Ja jestem zwolennikiem liberalnych rządów(ale nie takich jak PO, PiS), skrajnie prawicowych partii i myślę, że jeżeli byśmy przyjęli model gospodarczy coś na wzór USA z lat 20 i 30 lub nawet obecny w krajach takich jak np. USA, Tajlandia, przeciętnych ludzi było by stać na kupno aparatów za 6 tysięcy zł co 5 lat a marża byłaby normalna i konkurencyjna.

Ja rozumiem wszechobecną frustracje z powodu braku pieniędzy itd. i aprobatę dla dofinansowania ale to jest błędne koło ponieważ ludzie powinni przeciwstawić się temu złodziejskiemu procederowi jaki uprawia system państwowy zrobić rewolucje, cokolwiek. W naszym kraju umrzeć się nie da ale żyć dobrze też nie. Takie jest moje zdanie.

Bądź co bądź ja na następne aparaty odkładam miesięcznie 100 zł. I te aparaty mam zamiar kupić w normalnej cenie w normalnym kraju i nie będę się cackał z dofinansowaniami.

INEZ83

Post autor: INEZ83 » śr wrz 15, 2010 10:46

Witajcie,
Jak to jest z ta refudnacja. Kiedy optrzymuje sie pieniadze od NFZ przed zakuopem czy dopiero pozniej.Chcialabym w koncu zakupic aprat dla siebie. Nie dosc ze nie mioge sie zdecydowac sie który i gdzie wybrac, na dodatek odstraszaja mnie te ceny.Czy refundacjz NFZ to tylko 560 zł.A reszte musze dopłacic sama? Prosze o informacje jak dłgugo trwa proces refundacji. Bo nie wiem czy mam przy zakupie wykładac całą kwotę od siebie, a pozniej otrzymam zwrot czy mam czekac az mi NFZ przyzna pieniadze
Bede wdzieczna za odpowiedz.

qba1975

Post autor: qba1975 » śr wrz 22, 2010 14:39

witaj, Inez
Poniżej zamieszczam drogę pacjenta, jka musi przebyć aby zostać szcesliwym posiadaczem aparatu słuchowego:
- wizyta u lekarza rodzinnego – skierowanie do specjalisty
- wizyta u lekarza laryngologa – wniosek na aparat słuchowy
- wizyta w oddziale NFZ – rejestracja wniosku
- dwie wizyty w komisji – orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym
- dwie wizyty w punkcie protetycznym – zaopatrzenie w aparat słuchowy
- dwie wizyty w PCPR lub MOPS – realizacja refundacji z PFRON

ODPOWIEDZ