Pytanie o aparat baha

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

ODPOWIEDZ
dojlid

Pytanie o aparat baha

Post autor: dojlid » ndz cze 23, 2019 10:25

Zacząłem się spotykać z osobą niesłyszącą na jedno ucho. Żeby była jasność nie jest to żaden problem dla mnie :) Ale ta osoba ma implant baha, którego jednak nie nosi. Na drugie ucho słyszy doskonale. Niewielkie ograniczenia to niesie, ale można sobie z tym poradzić (trzeba pilnować z której strony się jest i w większym zamieszaniu wszystkiego jednak nie rozumie).
Ponieważ sam jestem laikiem w tym temacie moje pytanie brzmi jak postępować by jej nie urazić, a jednocześnie wspomóc jakąś. Czy jeśli ten implant baha nie pomaga można go jakoś "zamienić"? Na tradycyjne aparaty albo inny implant czy jest to droga jednokierunkowa? Na ile też jest ryzyko, że drugie ucho będąc bardziej obciążonym też zacznie słabnąć...?

dorotaM

Re: Pytanie o aparat baha

Post autor: dorotaM » pn cze 24, 2019 12:11

Hej,
by nie urazić to tylko cierpliwość. Życzę jej jak najwięcej.
Co do implantu to do odbioru dźwięków nie ma znaczenia znaczenia marka. Implant wszczepia się wtedy kiedy "wszystko co jest odpowiedzialne za słuch" zostało zniszczone i żaden aparat już nie pomoże
Problem tkwi w samym odbiorze dźwięków za pomocą - z udziałem implantu. Osoba implantowana musi dużo ćwiczyć by "nauczyć" na nowo rozróżniać słowa i zdania.
W tzw. zamieszaniu czyli w większym gronie zawsze jest utrudniony odbiór, nawet dla osób z dobrym słuchem. Osoba ze słuchem jednostronnym ma problem z lokalizacją źródła dźwięku. Dla tego ustawiasz się z odpowiedniej strony :)
O drugie ucho nie należy się martwić na zapas ono sobie poradzi. Ważną jest też przyczyna utraty słuchu w tym jednym. Jeżeli nie ma zagrożenia chorobą to byłabym spokojna.
To co możesz zrobić jako osoba towarzysząca to zachęcać do zakładania procesora i wspólne ćwiczenia.
Osoba zachęcona twoją postawą nie będzie się krępować, nauczy się słuchać przez procesor- to jest najważniejsze.
Piszę to z autopsji, jestem w tej samej sytuacji, czyli implantowana ze słuchem jednostronnym.

Pozdrawiam i powodzenia
odezwij się za jakiś czas jak wam idzie :)
Dorota

ODPOWIEDZ