Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

tartak

Re: Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Postautor: tartak » czw wrz 23, 2010 10:00

Dzięki za bardzo przydatne informacje, muszę je przekazać dziadkowi. On co prawda ma już aparat, ale jakby się nienaprawialnie zepsuł, to mu powiem o tych dofinansowaniach. A, że w UK są za darmo, no cóż.. Polska tutaj także w tyle.

qba1975

Re: Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchoweg

Postautor: qba1975 » wt paź 26, 2010 15:33

Dofinansowanie jak najbardziej jestem zwolennikiem takich roziwżań. Niestety duzo sie o tym mówi, wszyscy piszemy ile można otrzymać dofinansowania, gdzie, a rzeczywistość bywa okrutna. Jak przychodzi do refundacji zakupu nagle okazuje się ze zaczyna brakowac pieniedzy.Na taki przypadek natknąłem się czytając artykuł.

Kod: Zaznacz cały

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,47262,8428478,Nie_ma_pieniedzy_na_aparaty_sluchowe__NFZ__Ale_sa.html

Pewnie świętokrzyskie to nie jedyne wojewodztwo w którym brakuje srodków.

Bati55

Postautor: Bati55 » pt sty 28, 2011 16:00

Tyle że z tym dofinansowaniem to róznie bywa. Zazwyczaj w Funduszu brakuje pieniedzy, a na refundacje trzeba długo czekac. Coraz mniej entuzjastycznie do tego podchodze. Chyba lepiej kupic aparat samemu niz liczyc na te grosze od panstwa.

asiarz88

Postautor: asiarz88 » pt kwie 01, 2011 22:13

Witam,
jestem studentką zdrowia publicznego i przeprowadzam ankietę na temat dofinansowania NFZ do aparatów słuchowych. Jeżeli ktoś z Państwa używa aparatów słuchowych i może wypełnić ankietę będę bardzo wdzięczna. Ankieta nie jest długa i znajduje się pod adresem

Kod: Zaznacz cały

http://www.ankietka.pl/ankieta/57621/dofinansowanie-nfz-do-aparatow-sluchowych.html

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się mi pomóc.

agad260

Postautor: agad260 » pn kwie 04, 2011 23:23

Witam serdecznie
Wlasnie zglebiam temat dofinansowania zakupu aparatu sluchowego dla mojej cioci - rencistki. Czy oprocz refundacji z NFZ mozna sie starac o dofinansowanie z MOPS lub PCPR jesli osoba wnioskujaca o refundacje nie posiada grupy inwalidzkiej. Jesli tak to moze ktos sie orientuje, jakie warunki nalezy spelnic?
Pozdrawiam wiosennie
aga

admin
Administrator
Kontaktowanie:

Postautor: admin » śr kwie 06, 2011 10:43

O ile się orientuję na chwilę obecną wymagane jest posiadanie co najmniej orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
ArekS
administrator Sluch.com.pl

pamparuch

Postautor: pamparuch » śr kwie 13, 2011 13:10

Żeby złożyć wniosek o dofinansowanie ze środków PFRON'u należy spełnić pewne warunki. Trzeba posiadać potwierdzony przez NFZ wniosek na aparaty. Trzeba mieścić się w odpowiednich progach dochodowych (z moich obserwacji większość zainteresowanych mieści się w tych progach dochodowych). Trzeba posiadać fakturę na aparat (może być faktura z terminem odroczonym, faktura proforma lub faktura zapłacona). Trzeba posiadać grupę inwalidzką (pierwszego, drugiego bądź trzeciego stopnia), lub orzeczenie o niezdolności do pracy (całkowite lub częściowe), lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lekkie, umiarkowane, znaczne), lub orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, bądź orzeczenie o niepełnosprawności do 16 roku życia (dotyczy osób do 16 roku życia).
Obowiązkowo nadmienić muszę że osoba która ma wskazanie na noszenie aparatów słuchowych bez problemu otrzyma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w Powiatowym lub Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności. Na chwilę obecną na wysokość dofinansowania nie ma znaczenia jaki z tych dokumentów, oraz z jakim stopniem, przedstawimy w jednostce przyznającej dofinansowania z PFRON'u. Natomiast duże znaczenie może mieć to jaką refundację otrzymaliśmy z NFZ. Osoba która otrzyma dofinansowanie na dwa aparaty z NFZ otrzyma też dofinansowanie na dwa aparaty z PFRON'u.
Wspomnę jeszcze że pomimo iż PFRON jest organem administracji państwowej a zachowuje się jak prywatny folwark. Chodzi o fakt że w zależności od tego gdzie mieszkasz (w jakim powiecie), spełniając dokładnie te same kryteria możesz otrzymać różną kwotę dofinansowania lub nie otrzymasz jej wcale. Przykładem jest okolica w której mieszkam. Za 2010 rok w Łodzi PFRON przyznawał 1600zł do aparatu i wkładki. Osoby ze Zgierza i powiatu Zgierskiego(Miasteczko graniczące z Łodzią) otrzymywali ok 1100zł. Z powiatu Łódzkiego Wschodniego (też graniczy z Łodzią) otrzymywali nie całe 800zł. Spytacie dlaczego tak jest że dwoje ludzi mieszkających np. kilometr od znaku Łódź (jako granicy miasta) jeden otrzyma 1600zł (bo mieszka w Łodzi) a drugi 800zł bo mieszka kilometr za Łodzią. Urzędnicy tłumaczą że wszystko jest w porządku bo to sejmik powiatu (w miastach będących powiatami, rada miejska) decydują o kwocie jaka będzie przeznaczana na dany cel w danym powiecie. Ja uważam że to nie sprawiedliwe ale urzędnicy wiedzą swoje.
Na koniec na napiszę że w tym roku dofinansowania ze środków z PFRON'u będą niższe lub dostanie je dużo mniej osób dlatego że PFRON przekazał do powiatów dużo mniej pieniędzy niż w ubiegłym roku.

Janusz

Postautor: Janusz » śr lip 25, 2012 10:25

Owszem, dopłata z PFRON jest duzo wyzsza niz z NFZ. Niestey, aby sie o nia ubiegac nalezy miec powtwierdzonyw niosek z NFZ, co czasem nie jest takie proste. Osobiscie czekałme na potwierdzenie kilka miesiecy.(co nie jest normalne). NFZ tworzy kolejki, nie ma srodków na refundacje i kazde ludziom czekac na decyjze miesiacami.
Wiec zasatanwiam sie czy ta dopłata z PFRON nie staje sie coraz czesciej fikcja.
Sam po kilku miesiaciach zastanawiałem sie czy nie zainwestowac w aparat z własnej kieszeni. Na szczescie otrzymałem w koncu potwierdzenie i mogłem skoprzyytsac z dofinansowania.
genaralnie uwazam, ze system refundacji powinien sie zmienic.a my pacjenci powinnismy o tym głosno mówic.

kinia

Postautor: kinia » śr cze 12, 2013 13:13

czy naprawde niedosłuch i konieczność noszenia aparatów słuchowych jest wystarczającą kwalifikacją do otrzymania grupy inwalidzkiej?
I czy Wy - noszący aparaty macie orzeczenie o niepełnosprawności? Czy z takim orzeczeniem można normalnie pracować? Jakie są wady posiadania takiego orzeczenia?

pamparuch

Postautor: pamparuch » śr cze 12, 2013 16:26

Trzeba rozróżnić Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności od Grupy Inwalidzkiej i Orzeczenia o Niezdolności do Pracy.
Pierwszy dokument możemy uzyskać w Miejskim bądź Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności, natomiast niezdolność do pracy lub grupę inwalidzką otrzymujemy udając się przed komisją ZUS (lub KRUS jeżeli osoba podlega KRUS'owi).
Większość osób starających się o aparaty słuchowe udaję się po Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności i o posiadaniu takiego orzeczenie pracodawca nie musi wiedzieć (zależy to tylko od Ciebie). Zaznaczyć jednak trzeba że na podstawie Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności nie przysługuje renta natomiast najłatwiej jest je uzyskać (wszyscy wiemy jakie komisje ma ZUS). Jeżeli ktoś ma zbyt wysokie dochody (należy się zorientować w MOPS lub PCPR jakie są progi dochodowe) to faktycznie nie wiele daje posiadanie takiego orzeczenia. Można wtedy jedynie odliczyć zakup aparat od podatku (nie wolno jest tego robić nie posiadając żadnego z wyżej wymienionych dokumentów). Jednakże z doświadczenia wiem że większość osób mieści się w tych progach dochodowych i stara się o Orzeczenie a następnie o dofinansowanie ze środków PFRON (które są rozdzielane właśnie przez MOPS'y i PCPR'y).
Nie zdarzyło mi się żeby osoba która wymaga użytkowania aparatów słuchowych nie otrzymała Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności.
O wadach posiadania Orzeczenia o Stopniu Niepełnosprawności nie mogę nic napisać, bo nic nigdy o takich nie słyszałem. Sam posiadam takie orzeczenie i mogę tylko powiedzieć że z posiadaniem takiego dokumentu wiążą się tylko pewne przywileje ale żadne obowiązki.

pamparuch

Postautor: pamparuch » czw gru 12, 2013 16:34

Od 1 stycznia zmieniają się kwoty refundacji aparatów słuchowych (i nie tylko :P)
http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_strukt ... 122013.pdf
W załączniku:

Od stycznia wszyscy pacjenci z obustronnym ubytkiem słuchu będą mieli refundowane 2 aparaty.

pkt. 84 Aparaty na przewodnictwo powietrzne: Osoby do 26 roku życia otrzymają 2000 zł na aparat (4000 zł na dwa) i refundacja będzie przysługiwała co 3 lata. Osoby powyżej 26 roku 70% z 1000 zł, czyli 700 zł (1400 zł na dwa) co 5 lat.

pkt. 85 Aparaty na przewodnictwo kostne: Osoby do 26 roku życia otrzymają 1800 zł na aparat (3600 zł na dwa) i refundacja będzie przysługiwała co 3 lata. Osoby powyżej 26 roku 70% z 1800 zł, czyli 1260 zł (2520 zł na dwa) co 5 lat.

pkt. 86 Wkładki uszne: Dla osób do 26 roku życia refundacja wynosi 60 zł (120 zł na obie strony) i można je wymienić za każdym razem jeżeli uprawniony lekarz wypisze wniosek. Osoby dorosłe mają refundację w wysokości 50 zł (100 zł na dwa) co pięć lat.

pkt. 87 Systemy FM będą refundowane co 5 lat 50 % z 5500 zł, czyli 2250 zł tylko dla osób do 26 roku życia.

Przypominam jeszcze że warto się starać o dofinansowania ze środków z PFRON. Te są ustalane w każdym powiecie osobno a na chwilę obecną nie wiadomo jak będą wyglądały w przyszłym roku.

jarek11123

Postautor: jarek11123 » wt kwie 01, 2014 11:42

witam. chcialbym przypomniec poniewaz nikt o tym nie pisal ze mozecie odliczyc koszt aparatu z pitu w poprzednich latach mozna bylo odliczyc jakas kwote i np calosc kosztow rozliczyc w kolejnych latach a za 2013 mozna odliczyc juz calosc za jednym zamachem tzn jesli w 2013 r kupilismy aparat za 4 tys to po potraceniu dotacji z nfz , pfron reszte mozemy odliczyc jednorazowo z pitu za 2013 rok. pozdrawiam

JotEfPe
Kontaktowanie:

Postautor: JotEfPe » pn lis 16, 2015 18:56

Witam szanowne Forum; to mój pierwszy post tutaj.
Zanim przejdę do spraw technicznych (wybór aparatu) chciałbym prosić o poinformowanie w kwestii dofinansowania z NFZ. Jakie są najostatniejsze ustalenia w tej kwestii? Sprawa dotyczy osoby pobierającej świadczenia emerytalne i liczącej sobie ponad 66 wiosen.
Z góry dziękuję za kompetentną odpowiedź.

pamparuch

Postautor: pamparuch » wt lis 17, 2015 14:34

Jeśli nie jest inwalidą wojennym lub osobą represjonowaną to NFZ daje dwa razy po 700 zł do aparatu słuchowego plus dwa razy po 50 zł do wkładki usznej.

JotEfPe
Kontaktowanie:

Postautor: JotEfPe » śr lis 18, 2015 11:39

pamparuch pisze:Jeśli nie jest inwalidą wojennym lub osobą represjonowaną to NFZ daje dwa razy po 700 zł do aparatu słuchowego plus dwa razy po 50 zł do wkładki usznej.

Szczęśliwie nie jestem inwalidą wojennym.
Co to oznacza 2x po 700 PLN? Czy chodzi o to, że po 700 zeta do dwóch aparacików, po jednym na każde ucho? Czy 2x po 700 zeta w okresie 5 lat? Bardzo proszę o wytłumaczenie.

Wróć do „Aparaty słuchowe, systemy FM, baterie oraz akcesoria”