Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

pamparuch

Re: Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Postautor: pamparuch » śr lis 18, 2015 15:23

700 zł na aparat słuchowy. Jeśli pacjent bierze dwa aparaty to będzie dwa razy 700 zł czyli 1400 zł.
Refundacja przysługuje raz na 5 lat na ucho. Jeśli pacjent skorzysta z refundacji do pierwszego aparatu to nie musi czekać 5 lat na refundację drugiego aparatu. W systemie NFZ odnotowuje sobie kiedy była zrealizowana refundacja na ucho (przypisane jest prawe, lewe lub obustronnie). Doświadczenie podpowiada mi że lepiej jest jednak brać refundację na obie strony (jeśli wskazanie jest na dwa aparaty).

mucho

Postautor: mucho » ndz paź 16, 2016 14:01

Czy ktoś się orientuje, czy faktura za zakup aparatu słuchowego ma jakiś termin ważności? W PFRONIE powiedziano mi, że na ten rok nie ma już środków na dofinansowania i mam złożyć wniosek w przyszłym roku. Czy faktura z tego roku z września będzie jeszcze aktualna, żeby starać się o zwrot kosztów zakupu?

pamparuch

Postautor: pamparuch » śr paź 19, 2016 13:48

Z mojego doświadczenia większość PCPR'ów i MOPS'ów nie robi z tego problemu i można składać taką fakturę wraz z wnioskiem na następny rok (najlepiej na początku stycznia). Słyszałem też że gdyby nie chcieli przyjąć wniosku z fakturą z poprzedniego roku to łamią przepisy, ale to już podaję jako nie sprawdzoną informację, tylko zasłyszaną.

mucho

Postautor: mucho » śr paź 19, 2016 16:29

Dzięki. Niby mówili, żeby składać w styczniu, ale wolę się upewnić jeszcze w innym miejscu :)

Wróć do „Aparaty słuchowe, systemy FM, baterie oraz akcesoria”