Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

admin
Administrator
Kontaktowanie:

Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Postautor: admin » śr lut 11, 2009 18:28

Z informacji zamieszczonych w styczniowym wudaniu Biuletynu Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu wynika, że średnia cena sprzedawanego aparatu słuchowego w Polsce wynosi 2.400,00 zł.
Obecnie na dofinansowanie zakupu drugiego aparatu słuchowego oprócz dzieci, mogą liczyć osoby dorosłe czynne zawodowo. Ostatnio znana stała się sprawa pewnego pacjenta, który będąc bezrobotnym poszukiwał pracy. Skierował pismo do NFZ z prośbą o uznanie go za osobą czynną zawodowo ponieważ nie chciał aby ubytek słuchu stanął na drodze do znalezienia pracy. NFZ uznał taką argumentację i przyznał dofinansowanie do obu aparatów słuchowych.
Warto również zauważyć, że określenie limit ceny aparat aparatu odnosi się tylko do wyliczeń stosowanych przez NFZ i w żaden sposób nie ogranicza ceny kupowanego aparatu/aparatów słuchowych, czyli NFZ zmuszony jest dofinansować zakup kwotą 560,00 zł, 800,00 zł lub 1500,00 zł bez względu na to jaka jest cena kupowanego aparatu słuchowego.
ArekS
administrator Sluch.com.pl

admin
Administrator
Kontaktowanie:

Re: Dofinansowania z NFZ i PFRON do zakupu aparatu słuchowego

Postautor: admin » sob lut 28, 2009 13:12

Zachęcam do wpisywania kwoty dopłat z PFRON/PCPR jakie otrzymaliście w swojej miejscowości. Pozwoli to nam wszystkim zorientować się w tym co można próbować uzyskać w swoim regionie.
ArekS
administrator Sluch.com.pl

Ryszard_RAF

Postautor: Ryszard_RAF » pt kwie 10, 2009 10:50

Jakie są formalności związane z dofinansowaniem przez PFRON?
Próbowałem na stornie tej instytucji, jednak jakoś nie znalazlem. Wyjatkiem jest podanie informacji o dochodach- średnia na osobę nie więcej jak 50% przeciętnego wynagrodzenia
Ryszard

zbyszek

Postautor: zbyszek » wt maja 05, 2009 20:11

Dofinansowanie do aparatu słuchowego jest uzależnione od tego co wpisze lekarz we wniosku do NFZ. W moim przypadku był wpisany aparat wewnątrzuszny i otrzymałem dofinansowania 70% z 800zł. Kwota została pomniejszona o 30% ponieważ przy tego typu aparatach odpada wkładka uszna.
Pozdrawiam

dudask

Postautor: dudask » śr maja 06, 2009 10:46

Zbyszku, lekarz nie powinien wpisywać rodzaju aparatu słuchowego. Wybór aparatu pomiędzy wewnątrzusznym a zausznym należy wyłącznie do Ciebie i protetyka słuchu. A gdyby ze względów anatomicznych okazało się że nie możesz mieć aparatu wewnątrzusznego? Wtedy byłbyś stratny o dofinansowanie na wkładkę czyli 50zł.
Jeżeli chodzi o dofinansowanie z MOPS, PCPR czy jak ich tam zwał, to różnice w Polsce są znaczne (przedział 240zł - 1560zł), i zależą wyłącznie od wewnętrznych rozporządzeń Starostwa Powiatowego. My z tym nic nie możemy zrobić , chyba że się przemeldować do innego powiatu gdzie mają większe dofinansowania :)

zbyszek

Postautor: zbyszek » ndz maja 10, 2009 19:22

Dofinansowania z MOPS-u zależą przede wszystkim od wysokości dochodu jaki posiadasz. Nie pamiętam dokładnie jaki powinieneś mieć, ale są to bardzo niskie pułapy i w tym przypadku nie jest łatwo otrzymać dofinansowanie. O dziwo łatwiej jest otrzymać dofinansowanie jeśli jest potrzebne zaopatrzenie w generatory szumu przy leczeniu szumów usznych. Łatwiej jest ze staraniem się o dofinansowania jeśli posiadasz grupę inwalidzką, a w tym przypadku jeśli takiego nie otrzymasz to przynajmniej odpiszesz sobie aparat od dochodu ( w orzeczeniu o niepełnosprawności musi być wyraźnie zaznaczone że przysługuje wsparcie w środki ortopedyczne).

Do DUDASK-a, tak wiem że w takim przypadku przepada mi dofinansowanie do wkładki, ale podczas rozmowy w zakładzie protetycznym powiedziano mi że nie jest to problem. Ponieważ skłaniam się jednak do aparatu za usznego (czekają mnie kolejne operacje ucha) to zakład w którym planuję kupić aparat doliczy 50 zł za wkładkę a potem samemu załatwi tę sprawę w NFZ.

Madzia

Postautor: Madzia » wt maja 12, 2009 21:47

A może tak jakąś pikiete zrobić by refundowali całość? Kraj to mamy beznadziejny...

zbyszek

Postautor: zbyszek » wt maja 12, 2009 22:24

Madziu co Ci da pikieta, przecież oni chyba też nic nie słyszą

Madzia

Postautor: Madzia » śr maja 13, 2009 11:50

Czyli lepiej siedzieć i narzekać?
mamy to na co przyzwalamy...

zbyszek

Postautor: zbyszek » śr maja 13, 2009 21:46

Nie siedzieć i narzekać ale też nie robić pikiet. Bo to nie jest droga do rozwiązania problemu z dofinansowaniem do aparatu słuchowego. Tym problemem według mnie powinien zająć się np. Związek Głuchoniemych, on jako organizacja ma większą siłę przebicia niż pojedynczy obywatel. Może prędzej osoby niedosłyszące jakoś się skupią czy zrzeszą i wtedy jako organizacja mogą próbować coś zrobić.
A jeśli nie w grupie to pojedyncze osoby mogą pisać petycje do Ministra zdrowia, albo w jakiś sposób włączać w sprawę media. Jak by nie było przecież to jest czwarta władza w kraju.
Ale napewno rozwiązania siłowe takie jak pikieta nie są dobrym rozwiązaniem.
W każdym razie takie jest moje zdanie.

Madzia

Postautor: Madzia » śr maja 13, 2009 21:58

To musi byc coś co będzie widoczne, pismami wiadomo co mozna sobie wytrzec;-)

zbyszek

Postautor: zbyszek » śr maja 13, 2009 22:03

Czyli pozostają tylko media, chyba najlepiej TV

Madzia

Postautor: Madzia » śr maja 13, 2009 22:06

Ale nie ma co się łudzić, skoro juz w maju w niektórych szpitalach nie można dokonywać przeszczepów szpiku kostnego z powodu finansów to co mozna zawojować...
Mnie stac na zakup aparatu za kilka tysęcy, ale co mają powiedzieć ci co są bez takich środków?
W Niemczech nie ma takiego problemu...

zbyszek

Postautor: zbyszek » czw maja 14, 2009 21:15

Madziu zakończmy bo zaczynamy rozmijać się z tematem tego wątku.

Madzia

Postautor: Madzia » czw maja 14, 2009 22:25

Oczywiście, ja jestem z tych gaduł :)

Wróć do „Aparaty słuchowe, systemy FM, baterie oraz akcesoria”