Czy potrzebuje aparat?

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

DoItNow

Czy potrzebuje aparat?

Postautor: DoItNow » czw gru 15, 2016 14:36

Witam

Mam 35lat oraz lekką wadę słuchu, prawdopodobnie od zawsze. Największe problemy mam ze zrozumieniem mowy ludzkiej podczas ogladania filmów (telewizor, tablet podgłośnione na maksa) oraz podczas szkolen gdy siedzę w tylnej ławce. Do tego podczas rozmów z grupą ludzi gdy nie są skierowani do mnie twarzami oraz gdy występuje dodatkowy hałas. Przypuszczam że przez wadę słuchu, mam też wadę wymowy (mówię niewyrażnie).
Byłem w dwóch punktach gdzie miałem zrobione badania słuchu i w obydwu miejscach wyniki były podobne. Oczywiscie osoby te zalecają mi zakup aparatu słuchowego - bo jakby inaczej, w tym się specializują :mrgreen: . Pewnie bym zakupił bez wahania , gdyby nie cena..

i teraz pytanie. Czy naprawde warto? nigdy nie słyszałem lepiej więc nie znam różnicy. Jakoś z tym żyje tyle lat. Chociaż z drugiej strony moge tracic wiele z mojego zycia, nie słysząc wszystkich dzwięków :?

Poniżej załączam diagram wyniku i prosze o podpowiedz.

Dziękuje!
Załączniki
20161214_031427.jpg
20161214_031427.jpg (220.85 KiB) Przejrzano 1797 razy

pamparuch

Re: Czy potrzebuje aparat?

Postautor: pamparuch » śr lut 22, 2017 23:18

Masz lekki ubytek słuchu. Przy takim uszkodzeniu NFZ nie refunduje aparatów.
Zakładam że do gabinetów wybrałeś się przez problemy ze zrozumieniem mowy.
Jedynym logicznym rozwiązaniem będzie założenie aparatów słuchowych na próbę. Większość gabinetów daje możliwość wypróbowania aparatów słuchowych (za kaucją bądź nie i odpłatnie lub nie). Powinieneś aparaty przetestować przede wszystkim na szkoleniu i w trakcie rozmowy w gronie kilku osób. TV będziesz miał okazję przetestować po prostu w domu :)
Po przetestowaniu aparatów musisz sam wyciągnąć wnioski.
Możesz też poprosić o wykonanie audiometrii mowy w wolnym polu z aparatami i bez. Takie badanie pokaże w formie wykresu (natężenie dźwięku do procentowej ilości powtórzonych słów) korzyść z założonych aparatów.
Osobiście uważam że łatwiej Ci będzie przećwiczyć to na uchu niż opierać się o badanie (które jest obciążone dużym błędem pomiaru i w niewielu gabinetach się wykonuje).
Jeżeli gabinet nie pozwala Ci założyć aparatów zausznych na próbę to olej gabinet. Jeśli chcesz mieć aparaty wewnątrzuszne, poproś o przymierzenie najbardziej zbliżonych aparatów zausznych (brak kosztów wykonania obudowy wewnątrzusznego aparatu).
To chyba tyle co mogę podpowiedzieć.

Gdzieś już to pisałem ale powtórzę jeszcze raz a dotyczy to wszystkich pacjentów zastanawiających się nad założeniem lub zmianą aparatów:
Wymagajcie przymierzenia aparatów (wypożyczenia do domu) zanim podejmiecie decyzję czy je kupujecie. To nie są bułki na śniadanie.

Wróć do „Aparaty słuchowe, systemy FM, baterie oraz akcesoria”