Aparat przy jednostronnym niedosłuchu

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

LuszakPluszak

Aparat przy jednostronnym niedosłuchu

Postautor: LuszakPluszak » pn cze 13, 2016 23:26

Witajcie :)

Mam 19 lat, pół roku temu straciłam jednostronnie słuch bez przyczyny (tzw nagła głuchota). Pewnego dnia obudziłam się i w jednym uchu nie słyszałam nic oprócz szumów. Potem były jeszcze silne zawroty, przeszło miesiąc w różnych szpitalach, leki, zastrzyki pod błonę bębenkową, komora hiperbaryczna i inne do teraz straszne dla mnie historie. Ostatecznie z głuchoty (na poziomie około 90 dB na wszystkich częstotliwościach) zeszłam na niskich częstotliwościach poniżej 30 dB, środkowe około 50 i najwyższe dalej 90dB. Ciągle mam uczucie zatkanego ucha, szum uszny cały czas i pewnie z nim umrę, dlatego by do tej śmierci nie zwariować, powoli dojrzewam do decyzji o aparacie (choć zaznaczam, że to trudne ze względu na, w pewien sposób, zabicie w sobie nadziei na powrót do stanu sprzed tamtego feralnego dnia).

I teraz, kochani, zwracam się do Was z prośbą o radę, gdyż technika w ostatnim czasie wystrzeliła mocno w przód i wiele postów jest już nieaktualnych. Zależy mi na niewidocznym aparacie, ale protetyk z geersa (swoją drogą nie będę tam kupować, ale byłam na wstępnej wizycie, pani nie wzbudziła mojego zaufania) powiedziała mi, że wewnątrzkanałowe odpadają ze względu na możliwość okluzji. Czy ktoś z Was ma podobny niedosłuch i sprawdza się u niego aparat wewnątrzkanałowy?

I druga sprawa: nie mogę nigdzie znaleźć informacji, a nie chcę przeżyć szoku- jak słyszy się w aparacie? Jest to mocno nienaturalny dźwięk? Drugim uchem słyszę całkowicie dobrze, więc nie chciałabym jakiejś drastycznej różnicy między stronami, a widzę, że np Phonak reklamuje swoje nowe aparaty hasłami o naturalnym dźwięku.

Na koniec dodam, że wstępnie nastawiam się na Phonaki i Oticony (cena to sprawa drugorzędna, przede wszystkim zależy mi na jakości dźwięku, by był jak najbardziej naturalny- mój mózg dalej go pamięta :))

Ten,któryWie

Re: Aparat przy jednostronnym niedosłuchu

Postautor: Ten,któryWie » pn lip 18, 2016 18:17

Polecam aparaty typu Rite (Ric) - ze słuchawką w uchu, najlepiej w wersji Mini. Współpracują one z nasadkami uniwersalnymi lub mikrowkładkami, dzięki temu ryzyko okluzji jest najmniejsze. W przypadku nasadek uniwersalnych ze względu na ich dużą wentylację można słyszeć drogą naturalną (własnym uchem) niskie tony (gdzie ubytek jest minimalny), zaś średnie i wysokie tony są wspomagane pracą aparatu słuchowego.

pamparuch

Re: Aparat przy jednostronnym niedosłuchu

Postautor: pamparuch » wt sie 02, 2016 19:41

Jeżeli tak jak piszesz, na najniższych badanych częstotliwościach, masz próg słyszenia na poziomie 30 dB, to przy odpowiedniej wentylacji w aparacie wewnątrzusznym, nie musi wystąpić okluzja. Przed założeniem aparatu wewnątrzusznego poproś żeby gabinet wypożyczył Ci podobny aparat w obudowie zausznej (będzie podobnie chociaż nie tak samo) wtedy oswoisz się z tym co Cię czeka.
@Ten,któryWie dobrze podpowiada że lepsze byłyby aparaty typu RIC. Jest to rozwiązanie "hybrydowe" pomiędzy aparatem wewnątrzusznym a zausznym. Mikrofony, wzmacniacz, procesor, bateria; znajdują się w małej obudowie za uchem, natomiast do ucha idzie przewód elektryczny i w uchu znajduje się słuchawka. Aparat taki mogłabyś mieć założony na dopasowaniu otwartym (co całkowicie wyeliminuje wystąpienie okluzji), natomiast aparat powinien być w takim wypadku wysokiej klasy (na szczęście można go sobie przetestować na uchu) tak żeby dobrze sobie radził ze sprzężeniami akustycznymi (popiskiwanie wynikające z docierania dźwięku z słuchawki do mikrofonów).

Wróć do „Aparaty słuchowe, systemy FM, baterie oraz akcesoria”