Starkey Z-Series i110 vs Siemens Insio 5 binax vs Widex

Dyskusja, porady, pytania na temat aparatów słuchowych, systemów FM, baterii oraz akcesoriów.

Moderator: admin

Slawskip

Starkey Z-Series i110 vs Siemens Insio 5 binax vs Widex

Postautor: Slawskip » wt mar 22, 2016 10:40

Cześć,
Zarejestrowałem się na forum ponieważ... moja małżonka ma niedosłuch i poprosiła abym pomógł jej w wybraniu dobrych aparatów słuchowych.

Do tej pory od 10 lat używa aparaty firmy Widex (od pięciu lat Widex Aikia cic). Generalnie jest przyzwyczajona do Widexa, ale z tego co wiemy po wstępnych rozmowach, nikt nigdy jej Widexa dobrze nie dostroił (co zostało sprawdzone przez protetyka słuchu).

Aktualnie po pierwszej rozmowie z protetykiem został jej zaproponowany Starkey z series i110 (cena około 5500 zł/sztuka), które zamówiliśmy do testowania. Zastanawiam się czy nie zamówić jeszcze do testowania Siemensa Insio 5 binax (cena podobna) (u tego samego protetyka).

W Widexie (tzn w audiofonie) zaproponowano jej Menu'10 Active (cena około 4900zł), do czego jestem sceptycznie nastawiony i jeśli miałbym wybierać coś z widexa to chyba jednak z serii dream, lub unique (nie wiem czy dobrze rozumuję, ale menu'10 Active to już dość leciwy sprzęt, a technologia mocno idzie do przodu - chyba że się mylę to mnie poprawcie).

Jesteśmy również zainteresowani dodatkami bezprzewodowymi do wyżej wymienionych aparatów, co na pewno przetestujemy w aparatach Starkey (dostaniemy również to urządzenie do testów) - nie jest to must have, do tej pory moja małżonka bez problemu sobie radziła bez takich udogodnień, ale jeśli się sprawdzi, to czemu nie.

Generalnie z parametrów Starkey nie wypada źle (i jest polecany przez naszego protetyka), jednak zobaczymy jaki da efekt testowanie tych aparatów.

Teraz pytanie, jeśli nie Starkey (bo odpadnie jak Phonak po testach), to czy próbować siemensa, czy zdać się na sprawdzonego widexa? Maksymalna cena jaką jesteśmy w stanie zapłacić za aparaty to 5500zł/sztuka (nie odliczając refundacji).

MonteChristo

Re: Starkey Z-Series i110 vs Siemens Insio 5 binax vs Widex

Postautor: MonteChristo » wt mar 22, 2016 17:52

Moim zdaniem:
Jeśli małżonka nosiła do tej pory Widex'a to pewnie nie będzie jej się łatwo przestawić na innego producenta. Każdy z wymienionych przez Ciebie aparatów /modeli/ to bardzo dobry i nowoczesny sprzęt. Problem w tym że poszczególni producenci generalnie mają inne podejście do sposobu działania aparatów. Każdy stosuje swoje metody /autorskie/ na poprawę jakości słyszenia w rożnych sytuacjach akustycznych oraz sporo "pozytywnych sztuczek" na poprawę komfortu użytkownika oraz osiągnięcie maksimum rozumienia mowy w zmiennych sytuacjach akustycznych. Nie sposób tego omówić bez kontekstu konkretnego przypadku, bez oceny chociażby audiogramu. Osoby które znam często mówią mi że Widex "uzależnia" ale raczej w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Z doświadczenia wiem że jeśli ktoś do tej pory nosił Widexa to z reguły przy nim zostaje przy wyborze kolejnego modelu.
Siemens ostatnio wypuścił nową generację aparatów BINAX, które mają szereg funkcji wykorzystujących binuarność dwóch aparatów. Bardzo ciekawe rozwiązania. Do tego ich aparaty współpracują z aplikacjami, które dzięki użyciu smarfona można go używać jako pilota. Starkey ma inną technologię która z tego co pamiętam pozwala rozmawiać przez telefon przy użyciu aparatów bez dodatkowych akcesoriów (inaczej niż w WIdex i Siemens), ale nie wiem czy to dotyczy wszystkich telefonów czy tylko serii HALLO która współpracuje z APPLE.
Reasumując żeby wybrać w tych okolicznościach - należałoby spróbować pochodzić w PRAWIDŁOWO dopasowanych aparatach i po przebywać w podobnych sytuacjach akustycznych, dzięki czemu Twoja żona będzie miała skalę porównawczą.

P.S. W odpowiedzi na twoją wypowiedź: "Generalnie jest przyzwyczajona do Widexa, ale z tego co wiemy po wstępnych rozmowach, nikt nigdy jej Widexa dobrze nie dostroił (co zostało sprawdzone przez protetyka słuchu).", to nie wiem czy to przypadek ale miałem ostatnio do czynienia z użytkownikiem aparatu WIDEX /model bardzo mocny/ który również miał zupełnie nie dostrojony aparat i chodził tak od 2 lat! Zgroza ... :shock:
Czyżby za dostrajanie widexów brali się też ludzie którzy nie mają o tym pojęcia?

Slawskip

Postautor: Slawskip » śr mar 23, 2016 10:35

Dzięki za odpowiedź.

Mamy świadomość, że aparaty różnych producentów w różny sposób przetwarzają dźwięk, dlatego Widex cały czas jest brany pod uwagę. Generalnie małżonka nosi aparaty od ponad 20 lat, ubytek słuchu raczej jest na tym samym poziomie.

Wczoraj małżonka przymierzyła Starkey'a i ma go teraz na testach. Generalnie z tego co zauważyła, to lepiej rozumie mowę nawet z dość dużej odległości, gdzie w widexach w takich samych warunkach by nie dała rady zrozumieć (ale może to być przez to, że są one nie najlepiej dostrojone). Z uwag które przekazała, to słyszy ciszej (protetyk mówi, że może zrobić głośniej, ale będzie to kosztem rozumienia mowy i żeby jednak spróbowała przyzwyczaić się do takiego poziomu dźwięków). Generalnie ustawił jej dwa programy (uniwersalny i muzyczny), między którymi może przechodzić za pomocą pilota (Starkey surflink). Co jeszcze zauważyła (i widzę że to ją drażni), to gdy zmienia otoczenie (np. z cichego pomieszczenia wyjdzie na ruchliwą ulicę) aparat się jakby wyłącza (milknie) i przestawia na inny program. W Widexach odbywa się to płynnie bez wyciszania.

Co do komunikacji bezprzewodowej np z telefonem, to jednak potrzebny jest tutaj wspomniany już pilot/urządzenie strumieniujące Starkey surflink. Też mamy je na testach. Generalnie to urządzenie bardzo fajnie się sprawdza. Przez nie można rozmawiać przez telefon (taki zestaw głośnomówiący), słuchać muzyki, podłączyć go to telewizora, czy wykorzystać jako mikrofon (kierunkowy czy zbierający wszystkie dźwięki dookoła).

Także teraz testujemy, jak tylko będę mógł coś dopisać o wrażeniach to dam znać.

Co do Widexa i ludzi go dostrajających, to nie chcę tego oceniać, bo nie byłem przy kupnie i strojeniu żadnego z poprzednich aparatów, ale z opowieści wyglądało to tak: wybrano aparat, został on zamówiony, założono go małżonce, dostrojono na podstawie badania/audiogramu i praktycznie to by było na tyle (żadnej korekty ustawień, sprawdzenia rozumienia mowy w różnych warunkach oraz z różnych kierunków, nie mówiąc już o poprawkach w późniejszym czasie i rozwiewaniu wątpliwości - generalnie jest ok, i tak ma być. sławetne "musi się Pani przyzwyczaić).

vlogic
Kontaktowanie:

Postautor: vlogic » pn mar 28, 2016 23:53

Witam.

Nie wypowiem się na temat wymienionych przez Pana aparatów Starkey'a i Siemensa bo ich nie testowałem. Miałem wprawdzie kiedyś epizod z dystrybucją Starkey, ale pacjenci raczej wybierali innych producentów bo Starkeye brzmiały mniej naturalnie i miały duży pobór prądu, niemniej jednak mogło to się zmienić bo od tego czasu Strakey wypuścił kilka serii. Do Siemensa generalnie nie mam co się czepić, ale Insio 5 binax nie testowałem.

Jeśli chodzi o Widexa to już mogę powiedzieć coś więcej. Wbrew Pana sugestii Menu nie jest wcale starym aparatem i był wprowadzany mniej więcej w tym samym czasie co Dream. Mogą tutaj Pana kusić tym, że Menu Active ma 10 kanałów jednak na tym świat się nie kończy. Osobiście raczej bym polecał aparaty z rodziny Unique. Wprawdzie w tym przedziale cenowym mają mniejszą ilość kanałów, ale generalnie posiadają lepszy i szybszy procesor, mają lepsze przetworniki analogowo-cyfrowe, które dają bardziej liniową charakterystykę dla cichych i bardzo głośnych dźwięków co, w skrócie, daje "czystszy" dźwięk; dodatkowe wzmocnienie zwiększające zakres częstotliwości w którym pracuje słuchawka; automatyczną zmianę parametrów aparatu przy zmianie sytuacji akustycznej; bardziej wydajny system tłumienia szumu wiatru( podobno "Najlepszy system Tłumienia Szumu Wiatru na rynku"), bezprzewodową komunikacja między aparatami. Nie mam przed sobą specyfikacji i nie dam sobie reki uciąć czy te wszystkie opcje są w Unique 220, ale myślę, że byłby to lepszy wybór.

Potwierdzę też wypowiedź Pana MonteChristo, że Widex "uzależnia". Pacjenci przy kolejnym zakupie z reguły znów wybierają Widexa.

Jeśli chodzi o kwestię regulacji, to proszę pamiętać, że jest taka niepisana reguła, iż regulacje pacjent ma "wliczone" w cenę aparatu co implikuje, że jeśli ustawienia aparatów nie satysfakcjonują to trzeba pomęczyć protetyka do uzyskania możliwego optimum. Można też poprosić o wykonanie badania na zrozumienie mowy w aparatach w wolnym polu ( dźwięk jest podawany z głośnika, a nie ze słuchawek). Jeśli pacjent nie będzie rozumiał to protetyk nie będzie mógł wcisnąć bajeczki, że trzeba się "przyzwyczaić".

Nawet najlepszy aparat sam się nie ustawi i nie ważne czy to jest WIDEX czy co innego. Wiele tak naprawdę zależy od protetyka. Sugeruję zawsze przy kontakcie delikanie wypytać się o wykształcenie i doświadczenie. Nie chcę tu nikogo deprecjonować, ale uważam, że jest różnica między protetykiem, który jest po studiach, a osobą która skończyła dwutygodniowy kurs.

Slawskip

Postautor: Slawskip » pt maja 06, 2016 11:56

ciąg dalszy wyboru aparatów.
Jak na razie zostały przetestowane:
- Starkey'e Z-serise i110,
- Siemens Insio 5 binax
- Oticon Nera2 pro

Jak na razie z powyższych faworytami są Starkey'e, które aktualnie testuje po poprawieniu obudowy.
W Oticonach moja małżonka najbardziej narzekała na to jak słyszy swój głos, oraz w niektórych sytuacjach musiała bardzo skupiać się na tym co ludzie do niej mówią.
W Siemensach również własny głos nie brzmiał tak jak powinien (jednak było trochę lepiej), natomiast ciężko było w nich oglądać telewizor. Oraz generalnie nie była zachwycona tym jak słyszy inne osoby.

Generalnie we wszystkich tych aparatach był problem z brzmieniem własnego głosu, między innymi dlatego Starkey'e miały poprawianą obudowę, co poprawiło słyszenie własnego głosu (w pozostałych obudowa była ok).

dzisiaj przymierzy Widex'y Unique 220 i zobaczymy jak będzie w porównaniu ze Starkey'ami.

Wróć do „Aparaty słuchowe, systemy FM, baterie oraz akcesoria”