Forum użytkowników aparatów słuchowych. Słuch i zdrowie.

Aparaty słuchowe, ubytki słuchu, protetyka słuchu.
Teraz jest Cz gru 18, 2014 18:19

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin działu

Kliknij, aby przejrzeć regulamin

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 25, 2010 20:15 

Drodzy forumowicze

widzę, że wiele osób pyta jak dobrać aparat słuchowy i jaki kupić etc. Ponieważ sama testowalam aparaty az pół roku i nie mogłam się zdecydować, napiszę tu kilka istotnych rad, które warto przeczytać, abyście nie popełnili tych samych błędów co ja: A więc po kolei:

1. znaleźć dobrego protetyka i taki punkt sprzedaży aparatów w którym oferują kilka modeli, bo to Wy macie zdecydować jaki model będzie dla was znośny a nie protetyk słuchu, gdyż protetyk jest od tego aby aparat dobrze ustawić. Ja taki znalazłam (jestem z Rzeszowa), ale nie wiem czy mogę na tym forum wymienić nazwę, w razie pytań proszę pisać na gg 1769175

2. Protetyk po wykonaniu badania słuchu powinien przedstawić Państwu kilka modeli z poszczególnych firm (to zależy od wielkości niedosłuchu) ja miałam do przetestowania 4 modele tj. OTICON epoque, WIDEX, PHONAK versata SP, BERNAFON (nie pamiętam dokładnych nazw poszczególnych modeli)

3. Najlepszą i w zasadzie jedynym wyjściem będzie wypożyczenie poszczególnych modeli do domu na kilka dni i testowanie w różnych sytuacjach czyli: w hałasie, w czasie rozmowy w grupie osób, oglądania TV, podczas rozmowy przez telefon komórkowy, na wykładach na uczelni, rozmowa podczas jazdy samochodem etc itp (ja osobiście miałam okazje testować nawet podczas przyjęcia weselnego, bałam się jak dam sobie radę z hałasem jak zagra orkiestra ale okazało się było super), wypozyczamy kolejne modele i najlepiej zapisywać sobie wrażenia gdyż może się okazać ze testując kolejne modele zapomnimy już jak było z tymi poprzednimi ;-) i potem może być problem ;-)

4. W razie jakichkolwiek wątpliości męczymy naszego protetyka. I tutaj pragnę zaznaczyć ważna rzecz a mianowicie trzeba pamietać, że (moim zdaniem) w 90% sukces leży w dobrym dopasowaniu aparatu słuchowego, a za dobre dopasowanie odpowiada świetnie przeszkolony PROTETYK Słuchu a z mojego doświadczenia wiem, że w Polsce ze świecą można takich szukać (ja mam szczęscie bo znalazłam)

5. trzeba pamiętać że aparat sluchowy nie czyni cudów, dźwięki zwykle są nienaturalne i bardzo różnią się od dźwięków jakie słyszą zdrowi ludzie ale my osoby niedosłyszące po prostu nie mamy innego wyjścia jak przyzwyczaić się do tych dźwięków i uwierzcie moi drodzy do tego da się przyzwyczaić (ciekawostka, ja pierwsze aparaty słuchowe zaczęłam nosić dopiero 4 lata po tym jak je kupiłam, przez te 4 lata upierałam się ze nigdy w zyciu nie przyzwyczaje się do tych okropnych dzwięków (na okreslenie aparatow uzywalam wszelkich łacińskich słow tak strasnzie ich nie cierpiałam) a teraz nie wyobrażam sobie zycia bez moich maleństw czyt. aparatów ;-) przez pierwsze tygodnie możecie byc z lekka zszokowani i zniechęceni ale upór czyni cuda. Trzeba je nosić i po prostu nauczyć się "słyszeć od nowa"

6. Po zakupie aparatów zwykle istnieje potrzeba aby odwiedzić parę razy protetyka i zmieniać ustawienia gdyż w miarę przyzwyczajenia się może sie okazać, ze niektore dzwieki słyszymy za glosno inne za cicho etc, wszystko to trzeba powiedziec protetykowi a ten (zakladajac ze zna sie na swojej pracy i jest doswiadczony) powinien tak zmieniac ustawienia aby nas najbardziej satysfakcjonowaly

7. NIE ZNIECHĘCAĆ SIĘ I NIE PODDAWAĆ. ŻYCIE JEST BRUTALNE ALE NIKT NIE MÓWIŁ ŻE BĘDZIE ŁATWO. ;) NAJLEPIEJ JEST POROZMAWIAĆ Z KIMŚ KTO MA PODOBNY PROBLEM, bo większość ludzi niedosłyszących zostaje samemu ze swoimi problemami i nigdzie nie może znaleźć zrozumienia i akceptacji.

8. Nie wstydzić się tego, że nosi się aparaty słuchowe. Ja sama na początku ukrywałam ten fakt, teraz mam boskie czerwone zauszne OTICONY i jestem z nich dumna. Pamiętajcie jesli znajdziecie sie w sytuacji w ktorej bedziecie miec problem ze zrozumieniem drugiej osoby zaznaczcie na poczatku ze nosicie aparaty i macie problem ze sluchem. Tylko w ten sposob unikniecie nieprzyjemnych sytuacji gdyz ludzie po prostu nie wiedza o waszym problemie i moga byc dla was niemili i zlosliwi i opryskliwi (zwłaszcza te okropne urzędniczki). Pamiętajcie że naszej niepełnosprawności czyli niedosłuchu nie widać i ludzie nie maja pojecia ze ktos moze miec problem ze zrozumieniem tego co sie do niego mowi.

To pokrótce byłoby na tyle, jeśli jeszcze sobie cos przypomne, napewno napiszę, mam nadzieje, ze te rady komus się przydadzą.

pozdrawiam wszystkich forumowiczów i zycze sukcesow w zyciu osobistym

PostNapisane: Cz lut 25, 2010 20:27 

Firma o której wspomniałam w poprzednim poście to ACS SŁUCHMED, pracują tam świetni specjaliści, którzy kierują się dobrem pacjenta a nie zyskiem, są chętni do pomocy. Więcej informacji na stronie http://www.sluchmed.pl/index.php
w SŁUCHMEDZIE zrobicie Państwo bezpłatne badania słuchu i otrzymacie fachowe porady, oczywiscie z czystej ciekawości przetestowałam wszystkie firmy zajmujące się doborem i sprzedażą aparatów.

PostNapisane: Pn maja 17, 2010 14:40 

Witaj Oliwka85,
Co sądzisz o firmie GEERS, słyaszałam,że w salonach tej firmy pracują profesjinaliści, ktorzy indywidualnie dopasują i polecą dobry aparat.
Sama musze wybrac się do którejś z firm,lecz mam problem która wybrać, żeby być zadowolona.
Prosze o radę.
INEZ83

PostNapisane: Pt maja 28, 2010 10:19 

Witaj Inez,
Korzystałaem z firmy o której wspominasz, kiedy poszukiwałem aparatu dl;a mojej mamy. Placówki tej firmy sa godne polecniea naprawde. Chwali sie ich profesjionalizm i kompleksowa obsługa pacjenta.Mają duzy wybór aparatów i dobrze je dobierają. Jeżeli szukasz dobrego punktu protetycznego to polecam.

PostNapisane: Pn maja 31, 2010 11:09 

Dzuiękuję za informacje.
Mam jeszcze pytanie do Ciebie, wiesz może jak wygląda opieka nad pacjentem w tych placówkach? czy są wykonywane jakiś konserwacje aparatu, wymiana sprzetu w razie jak pojawi sie problem? To dla mnie ważne.
Pozdr.

PostNapisane: Śr cze 09, 2010 13:52 

Przepraszam że włacze sie w rozmowe ale akurat jestem w tym temacie na bieżąco. Niedawno uszkodziłam swój apartat (upuścilam go na podłoge (terakotę) i troche się pokiereszował... Bałam się, że nie uznają mi gwarancji bo to końcu z mojej winy. Ale nie było problemu. Na czas naprawy dostałam aparat zastępczy - niby to nie to samo co swoj, ale lepszy taki niż żaden. A mój naprawili mi tak że nic po nim nie widać. I zaprosili mnie w razie problemów w przyszłości, no ale myśle że już wiecej nie narozrabiam...

PostNapisane: Cz cze 10, 2010 09:56 

Ja na trochę inny temat. Ale wydaje mi sie że temat wątku - rady dla kupujących będzie najlepszy dla tego o czym chce napisać.
Korupcja wśród lekarzy kwitnie!!! Niedawno byłem u laryngologa i dostałem od niego zlecenie na aparat. Na zleceniu napisał mi też adres punktu protetycznego gdzie mam iść kupić aparat. Z tego w jaki sposób to mowił zrozumiałem że musze iść właśnie tam (z przyzwoitości nie wymienie nazwy gdzie…). No więc poszedłem. Za aparat zapłaciłem ponad 6 tys. bo protetyk stwierdził że żaden tańszy się dla mnie nie nadaje. Chociaż tak dużo zaplaciłem to uwazam że aparat nie jest najlepszy i ciagle mi się coś w nim psuje. Ale zmierzam do czego innego.
Po kilku miesiącach przypadkiem dowiedziałem się że lekarz u którego byłem i protetyk który dobierał mi aparat to rodzina (ojciec i syn). Teraz już mnie nie dziwi dlaczego lekarz naciskał że musze iść właśie do tego gabinetu… Wściekłem się jak się o tym dowiedziałem!!!
Później rozmawiałem ze znajomą, której mąż jest protetykiem. Mówi ze takie „ciche układy” między lekarzami i punktami protetycznymi to standard. Lekarz podsyła im klienta i dostaje za to jakiś „dowód wdzięczności”…
Czy w naszym kraju wszystko musi być skorumpowane?!?! Jeżeli nawet do lekarza człowiek nie może mieć zaufania to do kogo?
Nie dajcie się naciągnąć!!! Sami wybierzcie to co i gdzie wam najbardziej odpowiada. Macie do tego prawo! Szkoda ze ja tak poźno się o tym dowiedziałem…

PostNapisane: N cze 13, 2010 22:15 

Witaj Alek333.
Opisana przez Ciebie sytuacja to rzeczywiście skandal.Osobiście nie spotkalem się z tego typu lekarzami.ALe z tego co przytoczyłeś należy wyciagnąć wniosek na przyszłość, że nie zawsze trzeba słuchąc porad lekarza co do wyboru konkretnego punktu protetycznego.
Ja wychodze z założenia ze najlepiej samemu udac sie do punktu który nam bedzie odpowiadał.Oczywiscie dużo łatwiej jest zglosic sie do juz sprawdzonych punktów protetycznych , polecanych przez znajomych itp. Z tego co piszesz widac że w Polsce zaczyna sie tworzyć kolejna grupa zawodowa, czerpiąca tzw.wzajemne korzyści.Szkoda tylko że cierpią na tym niewinni pacjenci.
Szczerze mówiac nie przeszkadzałby mi ten układ pod warunkiem, że lekarz poleciłby mi rzeczywiście rzetelnego, spradzonego profesjonalnego protetyka, a nie kogos znajmego, kto nie do konca zna sie na rzeczy.
Po raz kolejny wykorzystuje sie pacjentów.Skandal!!! profesjonalnego

PostNapisane: Śr cze 16, 2010 11:00 

Polecam lekturę artykułu -
Kod:
www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Firmy-protetyczne-gratyfikuja-laryngologow,7492,2.html

Korupcja jest wśród nas...

PostNapisane: Pn cze 28, 2010 15:16 

INEZ83 napisał(a):
Dzuiękuję za informacje.
Mam jeszcze pytanie do Ciebie, wiesz może jak wygląda opieka nad pacjentem w tych placówkach? czy są wykonywane jakiś konserwacje aparatu, wymiana sprzetu w razie jak pojawi sie problem? To dla mnie ważne.
Pozdr.

Witaj Inez83
Oczywiście jest taka mozliwośc. Pacjent zostaje objety opieka tzn. może korzystac z
konserwacji aparatu, przeglądu (co ciekawe o zbliżającym sie ptrzegladzie zostanie poinformowany listownie-miłe),ma również możliwość skorzystania z aparatu zastępczego na czas naprawy gwarancyjnej.

PostNapisane: Wt lip 06, 2010 10:46 

nie pochwalam zachowania lekarzy, ale ja sądzę, że tak samo można być niezadowolonym z aparatu kupionego w firmie do której lekarz akurat nie skierował. najlepiej by było gdyby każdym mógł sobie pochodzić po firmach i powybierać gdzie chce kupić. ale to też nie do końca dobry pomysł, bo przecież ludziska się nie znają na aparatach to jak sami sobie wybiorą..

PostNapisane: Śr lip 28, 2010 18:57 

Nigdy nie korzystałam z usług firmy GEERS więc się nie wypowiem na ten temat, raz jakiś lekarz mówił mi, że sprzedają tam chińskie podróbki więc odpuściłam sobie ten salon.

PostNapisane: N sie 29, 2010 15:32 

Ja korzystałem z salonu tej firmy. I szczerze mówiąc byłem bardzo zadowolony.A chińskie podróbki to chyba nie w tej firmie.Tam obsłużono nas profesjonalnie, dobrano odpowiedni aparat.Zatrudniają tam bardzo dobrych protetyków, którzy znają sie na rzeczy i nie wciskają kilentom byle czego.Warto dodac ze klient jest objety opieka prze cały okres posiadania paratu, mozna korzystac z konserwacji sprzetu, porad w razie problemów z uzytkowaniem. Naprawde byłem zadowolony.Nie wiem skąd te informacja o podróbkach to chyba czysta złosliwosc.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]